Şereflikoçhisar Yenigün Gazetesi

TAHİNLİMİZ VE KAVUNUMUZ MARKA OLUYOR

Şereflikoçhisar’ın eşsiz lezzetlerinden olan “Tahinli Pide” ve “Hacıbekir Kavunu” için coğrafi işaret tescil işlemleri başlatıldı.             Belediye Başkanı Memiş Çelik’in talimatları doğrultusunda başlatılan çalışmalarla, ilçemize has eşsiz lezzetlerimiz arasında yer alan “Tahinli Pide” ve “Hacıbekir Kavunu” coğrafi işaret tescil çalışmaları başlatıldı. Bayındır Danışmanlık firması ile imzalanan sözleşmenin ardından tescil çalışmalarının başlatıldığını belirten Belediye Başkanı  Memiş […]

25 Şubat 2020 - 9:52 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi.
TAHİNLİMİZ VE KAVUNUMUZ MARKA OLUYOR

Şereflikoçhisar’ın eşsiz lezzetlerinden olan “Tahinli Pide” ve “Hacıbekir Kavunu” için coğrafi işaret tescil işlemleri başlatıldı.

            Belediye Başkanı Memiş Çelik’in talimatları doğrultusunda başlatılan çalışmalarla, ilçemize has eşsiz lezzetlerimiz arasında yer alan “Tahinli Pide” ve “Hacıbekir Kavunu” coğrafi işaret tescil çalışmaları başlatıldı.

Bayındır Danışmanlık firması ile imzalanan sözleşmenin ardından tescil çalışmalarının başlatıldığını belirten Belediye Başkanı  Memiş Çelik “Şereflikoçhisar’a mâl olmuş bu eşsiz iki lezzetimizin ilçemiz adına tescillenmesi ve coğrafi işaret alınması konusunda çalışmalarımız başlatılmıştır. Coğrafi işaretler turizm açısından büyük önem taşımaktadır. İlçemizin sosyal, kültürel, ekonomik, sanayi ve turizm konusunda büyümesine katkı sağlayabilmek adına her platformda çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.

Coğrafi işaretin alınmasıyla birlikte ürünlerimizin kalitesinin korunması ve belirlenen kriterlerde üretiminin devam etmesi, ürünün pazarlama gücünün artması, üreticileri koruyan bir yapıya sahip olması nedeniyle tescil çalışmaları büyük önem arz etmektedir.

Hemşehrimiz Figen Bayındır tarafından yürütülecek olan tescil faaliyetleri, resmi belgelere dayalı çalışmalarla yürütülecek, örneğin Hacıbekir kavunumuzun tohumu, bölgenin coğrafi özellikleri, iklim ve toprak özellikleri gibi bir çok başlık altında çalışmalar yapılarak tescil süreci işleyecek.” Dedi.

Comments

comments

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER